• Επίσκεψη στη ¨Φάτνη της Γέννησης¨ και στο ¨Σπίτι του Αϊ Βασίλη¨

Στο πλαίσιο του εορτασμού των Χριστουγέννων, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δευτέρας (Β΄) τάξης του Σχολείου μας, επισκέφθηκαν την Πέμπτη 23 Δεκεμβρίου 2021 με τη συνοδεία εκπαιδευτικών , τη « Φάτνη της Γέννησης» στην πλατεία  του Αγίου Βασιλείου και το «Σπίτι του Αϊ Βασίλη» στο Πάρκο της Πλατείας  ΄Αρεως

Στη “Φάτνη της Γέννησης” (Πλ. Αγίου Βασιλείου)
    Στο “Σπίτι του Αϊ Βασίλη¨ (Πάρκο Πλ. Άρεως)
    Στη στολισμένη Πλατεία Άρεως
  • ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ¨ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ¨ ΜΕ ΕΥΧΕΣ

Αγαπητοί γονείς ,

Εκτιμώντας ιδιαιτέρως την προσφορά σας στη δύσκολη περίοδο που διανύουμε και αναγνωρίζοντας τη σημαντική συμβολή σας στη συγκέντρωση τροφίμων και παιχνιδιών  για τις οικονομικά αδύναμες οικογένειες της πόλης μας , θεωρούμε υποχρέωσή μας να σάς ευχαριστήσουμε για την πολύτιμη βοήθειά σας στην ενίσχυση της εθελοντικής μας δράσης λίγες ημέρες πριν τον εορτασμό της Γέννησης του Χριστού.

Ευχόμαστε να συνεχίσουμε να σάς έχουμε αρωγούς και συμπαραστάτες  μας!

Καλά Χριστούγεννα και  Ευτυχισμένο και Χαρούμενο το Νέο Έτος!!!

Η Διευθύντρια και οι Εκπαιδευτικοί του 9ου Δημοτικού Σχολείου Τρίπολης

• Στολισμός Χριστουγεννιάτικου Δέντρου

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Τετάρτης (Δ΄) τάξης  του Σχολείου μας συμμετείχαν με χαρά  και ενθουσιασμό τραγουδώντας  χριστουγεννιάτικα  κάλαντα και τραγούδια στη δράση του Δήμου Τρίπολης « Στολισμός   Χριστουγεννιάτικου Δέντρου»,   την Παρασκευή 17-12-2021, τοποθετώντας κάρτες με γράμματα από την ¨Αλφαβήτα  των Χριστουγέννων¨

ΣΤΟΛΙΣΜΟΣ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟΥ ΔΕΝΤΡΟΥ-17 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2021
  • Χριστούγεννα κι Εθελοντισμός

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες του Σχολείου μας,

σε λίγες ημέρες πλησιάζουν τα Χριστούγεννα, Eορτή της Ανιδιοτελούς Αγάπης και της Συνεισφοράς. Θέλοντας να ενισχύσουμε τον θεσμό του εθελοντισμού και της προσφοράς στο Σχολείο μας,  σάς καλούμε, εάν επιθυμείτε, να λάβετε μέρος στη δράση συγκέντρωσης τροφίμων κατά προτεραιότητα, καθώς και στη δράση συγκέντρωσης παιχνιδιών που βρίσκονται σε καλή κατάσταση και δε χρησιμοποιούνται από τους μαθητές μας , προκειμένου να μοιράσουμε ελπίδα και χαρά σε  οικονομικά αδύναμες οικογένειες. Τρόφιμα και παιχνίδια, αφού συσκευαστούν χωριστά, θα παραλαμβάνονται στην πόρτα εισόδου-εξόδου της Σχολικής Μονάδας , από την Τρίτη 14/12/2021 έως και τη Δευτέρα 20/12/2021, (εκτός Σαββατοκύριακου 18 και 19/12/2021)  κατά τα χρονικά διαστήματα:

8.00 – 8.15  π.μ.  ώρα προσέλευσης μαθητών

13.15-13.20      ώρα αποχώρησης μαθητών

Για επιπλέον πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Σχολείο

Ευχαριστούμε

Όταν Νιώθω, Μπορώ κι όταν Μπορώ, Προσφέρω…. Αγάπη, Ελπίδα, Αλληλεγγύη,  Βοήθεια !!!

• « Συμμετοχή μαθητών σε Ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning »

Οι μαθητές/τριες  της Πέμπτης (Ε)  τάξης του Σχολείου μας  συμμετέχουν σε Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα etwinning με τίτλο ‘’Christmas cards exchange’’. Στο πλαίσιο  του προγράμματος,  οι μαθητές και οι μαθήτριες  ,  με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού της Αγγλικής Γλώσσας του Σχολείου μας κας Καντζάβελου Κωνσταντίνας,  δημιούργησαν χειροποίητες χριστουγεννιάτικες κάρτες και έγραψαν ευχές στην Ελληνική και στην Αγγλική Γλώσσα για να τις ανταλλάξουν με μαθητές από διάφορα σχολεία της Ελλάδας και του Εξωτερικού.

CHRISTMAS CARDS EXCHANGE