Νέα - Ανακοινώσεις

ΑΣΚΗΣΗ ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑΣ (1)

Όπως κάθε χρόνο την Πέμπτη 30-9-2021 πραγματοποιήσαμε στο Σχολείο μας την πρώτη  άσκηση ετοιμότητας για την αντιμετώπιση σεισμού

Αφού συζητήσαμε με τα παιδιά για το  σεισμό και   τις καταστροφικές του συνέπειες αναφερθήκαμε στις ενέργειες που πρέπει να γίνονται :

Γίνεται σεισμός …..τι πρέπει να κάνω.

• Όταν γίνεται σεισμός και είμαι μέσα στο σπίτι, το σχολείο, τη δουλειά μπαίνω κάτω από ένα τραπέζι, το θρανίο  ή ένα   γραφείο και κρατάω το πόδι του.
  • Όταν δεν υπάρχει κοντά μου τραπέζι , θρανίο ή γραφείο πηγαίνω στη μέση του χώρου που βρίσκομαι ,γονατίζω και βάζω τα χέρια πάνω από το κεφάλι μου.
  • Όταν γίνεται σεισμός και είμαι έξω, μένω μακριά από κτίρια, δέντρα και κολώνες της ΔΕΗ.

Επίσης αναφερθήκαμε στη  σωστή και λάθος συμπεριφορά κατά τη διάρκεια ενός σεισμού….

Τα  παιδιά, ακολουθώντας τις οδηγίες των εκπαιδευτικών τους επέδειξαν συνεργασία, βγήκαν προσεκτικά και ήσυχα στο προαύλιο και στον προκαθορισμένο χώρο συγκέντρωσης μακριά από το σχολικό κτήριο

Ως δεύτερος χώρος συγκέντρωσης έχει χαρακτηρισθεί η Πλατεία Άρεως

Ασκήσεις ετοιμότητας για σεισμό θα πραγματοποιηθούν   καθ’ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.

Τηλέφωνα έκτακτης ανάγκης.

ΕΚΑΒ: 166