Νέα - Ανακοινώσεις

Δράση για την ¨ΟΔΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ¨

Στο πλαίσιο του προγράμματος ¨Οδική Ασφάλεια¨ της θεματικής Ενότητας ¨ ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ- ΕΥ ΖΗΝ¨ του  μαθήματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων ,  την Τρίτη 19 Νοεμβρίου 2021,  επισκέφθηκε  το σχολείο μας ο  Διοικητής του Τμήματος Τροχαίας Τρίπολης με σκοπό την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση των  μαθητών της  Πρώτης (Α)  τάξης σε θέματα οδικής ασφάλειας και κυκλοφοριακής αγωγής, ιδιαίτερα κατά την μετακίνηση των μαθητών από και προς τη σχολική μονάδα. Οι μαθητές μας,  με την καθοδήγηση  του εκπαιδευτικού   Καραφωτιά Διονυσίου , συμμετείχαν ενεργά στη συζήτηση  μέσα από εύστοχες ερωτήσεις και ωφέλιμα συμπεράσματα. Στο τέλος της δράσης μοιράστηκε σε  έντυπη μορφή  το παιχνίδι «Στο Σχολείο με Ασφάλεια» της Ελληνικής Αστυνομίας  όπου η «Ζωή» και ο «Σωτήρης» δίνουν με ευχάριστο κι ευρηματικό τρόπο οδηγίες προς τους μαθητές, ώστε να κυκλοφορούν στο δρόμο με ασφάλεια.

Εκ μέρους των μικρών  μαθητών μας

σας  ευχαριστούμε πολύ!!!