Διάστημα,  Επισκέψεις,  Νέα - Ανακοινώσεις

Ταξίδι στην «Ιστορία της Γης» μέσα από επίσκεψη στο Πλανητάριο

Μια ξεχωριστή εμπειρία στον κόσμο της αστρονομίας έζησαν οι μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης κατά την επίσκεψή τους σήμερα στο Ευγενίδειο Ίδρυμα, όπου μέσα από την παρακολούθηση της τρισδιάστατης κινηματογραφικής προβολής του νέου Πλανηταρίου με τίτλο «Η Ιστορία της Γης», συμμετείχαν σε ένα ταξίδι στον χρόνο που τους επέτρεψε να γνωρίσουν για την εξέλιξη του πλανήτη μας, να θαυμάσουν την ομορφιά και την πολυπλοκότητα της φύσης και να ανακαλύψουν τα μυστικά του απέραντου σύμπαντος.. Επιπλέον, η επίσκεψη ενθάρρυνε την ανάπτυξη της κοινωνικότητας των μαθητών/-τριών, καθώς δημιούργησε σχέσεις αλληλεπίδρασης κοινές εμπειρίες εκτός της σχολικής τάξης.

Την επίσκεψη στο Πλανητάριο οργάνωσαν και υλοποίησαν οι Εκπαιδευτικοί των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων κα. Κυρίμη Κωνσταντίνα και κ. Βασιλόπουλος Χρήστος.

πλανητάριο - ΙΔΡΥΜΑ ΕΥΓΕΝΙΔΟΥ

Μια επίσκεψη στο Ίδρυμα Ευγενίδου/ Πλανητάριο