Β΄ τάξη,  Επισκέψεις

“Ποιος μας επηρεάζει; Μαθαίνω να αντιστέκομαι” στη Δημόσια Βιβλιοθήκη Τρίπολης

Στη βιωματική δράση «Ποιος μας επηρεάζει; Μαθαίνω να αντιστέκομαι!», που περιλαμβάνεται στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Δημόσιας Κεντρική Βιβλιοθήκης Τρίπολης, συμμετείχαν οι μαθητές/-τριες της Β΄ τάξης του σχολείου σήμερα, με επίσκεψη στον χώρο της βιβλιοθήκης. Μέσα από τη δράση οι μαθητές/-τριες έχουν την ευκαιρία να σκεφτούν για τις επιρροές που δέχονται στις καθημερινές επιλογές τους, να διερευνήσουν πώς αποφασίζουν και να εφαρμόσουν τρόπους αντίστασης στην ανεπιθύμητη πίεση, με κύριο στόχο την επιλογή θετικών για την υγεία συμπεριφορών.

Η δράση υλοποιήθηκε σε συνεργασία της εκπαιδευτικού της Β΄ τάξης του σχολείου κας Ζαφείρη Θεοδώρας και των στελεχών του Κέντρου Πρόληψης «Ανέλιξη» του ΟΚΑΝΑ, της κας Μαρίας Βουδούρη, Ψυχοπαιδαγωγού και της κας Φωτεινής Τραχανά, Κοινωνιολόγου, τις οποίες ευχαριστούμε θερμά.