Μαθητικά έργα

Δημοσίευση μαθητικής εφημερίδας – Ε΄ τάξη

Οι μαθητές/-τριες της Ε’ τάξης, με την καθοδήγηση κι εμψύχωση της εκπαιδευτικού κας Κωνσταντίνας Κυρίμη, ολοκλήρωσαν με επιτυχία το πρώτο τεύχος της σχολικής εφημερίδας τους! Η ιδέα δημιουργήθηκε τον περασμένο Δεκέμβριο κι έτσι οι μαθητές από τότε και για ένα τρίμηνο, συγκέντρωναν στην ολομέλεια της τάξης θέματα που τους απασχολούσαν ή που ήδη είχαν επεξεργαστεί στο σχολείο και τους είχαν επηρεάσει. Τα κείμενά τους ελέγχονταν για τυχόν λάθη ή ατέλειες από την ομάδα σύνταξης και οι μαθητές/-τριες ψήφιζαν εάν τα κείμενα εγκρίνονταν για να περάσουν στο τελικό στάδιο επεξεργασίας κι έκδοσης της εφημερίδας. Μια δημιουργική διαδικασία έφτασε στο τέλος της με τους μαθητές/-τριες της Ε’ να συντάσσουν ομαδικά κείμενα που εξηγούν βασικές τεχνικές που πραγματοποιούν στο μάθημά τους, αλλά και να συνθέτουν τα δικά τους ποιήματα εντάσσοντάς τα στην εφημερίδα.

Δείτε την ηλεκτρονική έκδοσή της εφημερίδας πατώντας την εικόνα παρακάτω:

Επιμέλεια: Κυρίμη Κωνσταντίνα